SK EN
Dog Culture O nás Čo ponúkame Najobľúbenejšie Cenník Blog Kontakt

© 2024 DogCulture.sk

05.03.2020

Starostlivosť

4401

Pýtate sa akú úlohu zohráva správna starostlivosť o chrup psa v jeho zdraví? Odpoveď je kľúčovú! A hoci je to tak, čistenie zubov psov býva bohužiaľ často podceňované i zanedbávané.  Ak vám na zdravom úsmeve svojho miláčika záleží, viac o tom ako na to prezradia nasledujúce riadky.

 

V prvom rade si treba povedať, že pravidelná starostlivosť o chrup zvieratka má na jeho zdraví naozaj podstatný vplyv. Rovnako ako pre ľudí aj pre psov predstavuje zanedbaná dentálna hygiena veľké riziko. Neliečené zápaly v ústnej dutine priamo vplývajú na zdravie ostatných orgánov v tele a baktérie zo zápalov sa šíria ďalej krvou. Pravidelnou starostlivosťou o chrup preto svojmu psovi skutočne zabezpečujete dlhší a najmä kvalitnejší život.

 

Domáce čistenie zubov

 

Ak patríte k majiteľom štvornohých chlpáčov, vašou dennou rutinou by okrem kŕmenia, venčenia či česania psa, mala byť i starostlivosť o jeho chrup. Čistenie psieho chrupu je v podstate veľmi jednoduché a potrebovať naň budete kefku a správne zvolenú zubnú pastu. Tá musí byť špeciálne určená pre psíkov, pretože sa jej zloženie od klasických zubných pást líši.

 

Na trhu je aj jednoduchšia alternatíva v podobe jednorazových násadiek na prst, ktoré vyčistia ústnu dutinu, zotrú aj jemnejšiu vrstvu zubného kameňa a osviežia dych.  Či už zvolíte klasické čistenie kefkou alebo násadky, dôležitá je pravidelnosť čistenia a to ideálne raz denne.

 

Profesionálne čistenie zubov

 

Okrem jednoduchého domáceho čistenia zubov, je vhodné občas prenechať ošetrenie chrupu psíka i odborníkom. V prípade, že má pes viditeľné poškodenie zubov, zápaly, zubné kazy a pod., je potrebné obrátiť sa na veterinára, ktorý pod narkózou ošetrí chrup psíka špeciálnym ultrazvukom.

 

Aby ste však psíka nemuseli zbytočne vystavovať narkóze, odporúčame preventívne čistenie zubov v salóne. Takéto čistenie zubov ponúka aj psí salón v Bratislave Dog Culture. V porovnaní s veterinárnym ošetrením, je v salóne využívaná ultrazvuková kefka bez vibrácií i zvuku, vďaka čomu si takéto čistenie nevyžaduje uspanie psíka.

 

Čo psíka v salóne čaká?

 

Tak ako pri všetkých procedúrach, ktoré v Dog Culture ponúkame, aj pri čistení zubov je pre nás na prvom mieste pohodlie a spokojnosť psíka. Na začiatku vždy zhodnotíme stav chrupu. Následne sa na zuby nanesie špeciálna zubná pasta, ktorá spoločne s kefkou vytvára nanobublinky medzi zubom a zubným kameňom, čím sa kameň pomaly uvoľňuje. Ultrazvuková kefka sa začne prikladať na jednotlivé zubné kvadranty po dobu približne 30 sekúnd. Po dokončení čistenia ultrazvukom sa odstráni už povolený zubný kameň špachtličkou. Na záver sa ešte ďasná a zúbky vydezinfikujú a nanesie sa gél na podporu zdravých ďasien. Takéto profesionálne čistenie odporúčame opakovať raz mesačne alebo pri každej návšteve salónu.

 

Ako to prebieha? Pozrite v našich Insta stories!

 

Prevencia pred poškodením zubov

 

Aby ste predišli vážnym poškodeniam zubov, ktoré môžu byť často spúšťačom ďalších chorôb, je dôležité dbať na prevenciu. Psiemu chrupu výrazne škodí absencia čistenia zubov, nevhodná strava ale i následné ignorovanie problémov.

 

A čo môže naopak psíkovi pomôcť zuby posilniť? Výbornou prevenciou je správne zložená, vyvážená strava a pravidelné obhrýzanie, ktorým si pes zuby nielen posilňuje, ale i čistí. Ak problém i napriek tomu nastane, dôležité je nečakať a obrátiť sa na odborníkov. V salóne Dog Culture vám vždy radi pomôžeme, aby psík odchádzal nielen so šťastným, ale najmä zdravým úsmevom.

 

 

 

 

 

Galéria

Kľúčové slová