SK EN
Dog Culture O nás Čo ponúkame Najobľúbenejšie Cenník Blog Kontakt

© 2024 DogCulture.sk

14.10.2019

Novinky

3507

Máte doma šteniatko, ktoré sa chystáte trénovať alebo by ste chceli niečo priučiť svojho dospelého psíka? Rád a tipov ako na to je mnoho a vyznať sa v nich nie je vždy celkom jednoduché. Pozrite sa preto spoločne s nami na 5 častých mýtov o výcviku psa, ktoré ste už určite niekde počuli.

 

1. U psa si vybudujete rešpekt pozíciou „alfa samca“

 

Ide o teóriu, ktorá má odkazovať na správanie sa vlkov vo svorke. Postavená je na princípe úplnej dominancie nad psom. Je to však mýtus, ktorý bol vyvrátený z viacerých dôvodov, no podstatnou informáciou by pre vás mal byť fakt, že psy nehľadajú vodcu, aby im dominoval. Naopak vyžadujú komunikáciu, aby pochopili ako konať v rôznych situáciách.

 

Záver: Zastrašovaním a fyzickým násilím si u psa nevybudujete rešpekt, ale jeho bojazlivé a úzkostlivé správanie.

 

2. Ak mal váš pes „nehodu“ v dome, priložte mu do nej ňufák

 

Občas sa stane, že pes nevydrží kým príde čas venčenia a vaše bývanie sa tak stane miestom urgentnej nehody. Ak si to všimnete hoci len pár minút neskôr ako k tomu došlo, váš pes už zabudol čo urobil a akékoľvek násilné pripomínanie mu toho, bude bezúčelné. Nestrkajte mu preto ňufák do jeho moču či výkalov. Neprinesie to žiaden účinok, práve naopak, váš pes sa naučí, že máte aj stránku, ktorá ho desí. Takéto správanie ho navyše môže povzbudiť skrývať sa pri vyprázdňovaní či dokonca zvýšiť nárast nehôd v domácnosti.

 

Záver: Psíka trestajte iba vtedy, ak ho pri čine ihneď chytíte, inak nepochopí čo urobil zle.

 

3. Šteniatka sa nedajú vycvičiť, musíte počkať kým dovŕšia aspoň 6 mesiacov

 

Ak sa chystáte svoju rodinu rozšíriť o štvornohého člena, vedzte, že s jeho výcvikom môžete začať hneď ako si ho prinesiete domov. Psíky sú veľmi učenlivé a novým zvykom sa naučia takmer okamžite. Začnite pozvoľna pokynmi ako sadni, ľahni alebo trénovaním chôdze na vôdzke. Hoci sú isté povely, ktoré si vyžadujú čas, poslušnosti a disciplíne by ste mali svojho psa učiť nezávisle od jeho veku.

 

Záver: Ak budete s cvičením psíka čakať pridlho, môžete to nakoniec oľutovať.

 

Dog culture - správna starostlivosť o psa

 

4. On z toho vyrastie

 

Veľmi často používaná formulka pri ospravedlňovaní psíkov je „veď on z toho vyrastie“. Nuž musíme vás sklamať, ale ak svojho psa necháte robiť niečo čo sa vám nepáči, pravdepodobnejšie ako to, že z toho vyrastie je, že sa jeho zlé správanie a zlozvyky posilnia. Nečakajte na zázrak, ale začnite ihneď konať. Na každý problém existuje riešenie a odpoveďou je takmer vždy poctivý tréning psa.

 

Záver: Útulky sú plné psíkov, ktorých sa ľudia vzdali kvôli zlému správaniu, naučte sa namiesto toho svojho psa prevychovať.

 

5. Starého psa novým kúskom nenaučíš

 

Ako príslovie to znie síce pekne, no v skutočnosti to nie je pravda. Tento bod je venovaný práve tým z vás, ktorý doma nemajú malé šteniatko, ale dospelého psa. Túto teóriu vyvracajú napríklad i pracovníci útulku, ktorý sa denne stretávajú s dospelými psíkmi schopnými naučiť sa mnoho nového. Odborníci na kynológiu a tréning dokonca hovoria o výhode výcviku dospelého psa, pretože už má za sebou fázu dospievania, ktorá ako možno viete, dokáže byť náročná i v psej ríši.

 

Záver: Nenechajte sa odradiť od kúpy staršieho psíka z útulku, len kvôli strachu, že ho už nenaučíte novým zvykom.

 

6. Úprava srsti je pre psa trápenie 

 

Posledný mýtus síce neodkazuje na výcvik ako taký, no s návykmi psov úzko súvisí. Svojho psíka by ste už odmalička mali učiť pravidelnej hygiene. Ak neviete ako na to, v našom salóne Dog Culture vám radi poradíme. Sme psí salón v Bratislave, kde si psíky starostlivosť skutočne užívajú. Strihanie psa, česanie či čistenie zubov tak nie je v žiadnom prípade trápením, ale samozrejmosťou, na ktorú si psík dokáže rýchlo navyknúť.

 

Záver: Aj návšteva psieho salónu môže byť pre vášho psíka príjemným zážitkom.

 

Dog Culture - správna starostlivosť o psa

 

Cvičenie psíka môže byť pre nováčika na začiatku náročné. Je preto dôležité informácie vyhľadávať u dôveryhodných zdrojov, v odbornej literatúre či poradiť sa s profesionálnym trénerom. Vyhnete sa tak mýtom, ktoré by vás i vášho chlpáča mohli zbytočne zmiasť.

Galéria

Kľúčové slová